Sportovní a rekondiční masáž

sportovni

Sportovní masáž se vyučuje jako součást učebních osnov na FTVS (fakulta tělesné výchovy a sportu), nebo společně s rekondiční masáží jako kurs pořádaný soukromou společností s akreditací MŠMT ČR (ministerstvo školství) pro zájemce a prováděný v rozsahu hodin (teoretických a praktických), které jsou závazně stanoveny vyhláškou MŠMT ČR. Kurs je zakončen závěrečnou praktickou zkouškou a testem odborných znalostí a po úspěšném složení je vydáno Osvědčení.
Rekondiční masáž slouží k uvolnění ztuhlého těla, které je zatěžováno běžným stylem života. Musíme si uvědomit, že tělo není stroj, který je potřeba jen pořádně nakrmit a nechat odpočinout, ale je potřeba občas provést pořádnou údržbu, tedy tělesnou a duševní relaxaci. K tělesné relaxaci právě slouží rekondiční masáž, při které lze však odpočívat i psychicky, zapomenout na stres a shon a úplně, jak se říká, vypnout, nemyslet na nic jen na příjemný pocit, který by se měl s masáží postupně dostavovat. Je však lépe si před masáží vypnout mobilní telefon.
Sportovní masáž je dvojího druhu. Jak už vyplývá z názvu, využívají ji většinou sportovci a nemusí se jednat o sportovce vrcholové, ale je dobré ji využít všude tam, kde se očekává zvýšená tělesná námaha a následně po sportovním, či obdobně namáhavém výkonu, např. tanci. Před výkonem je masáž uzpůsobena jako stimulační, má tělo zahřát a připravit pohybový aparát na zvýšenou zátěž. Provádí se den před výkonem, ale intenzivní specielně zaměřená masáž na nejvíce zatěžované partie těla se provádí těsně před výkonem samotným (stimulační masáž). Následná sportovní masáž prováděná po zvýšené tělesné námaze např. tréninku, tenisovém zápase, nebo přátelském hokejovém utkání je zklidňující, zaměřená na odplavení látek (zplodin) vyprodukovaných svaly. Slouží k rychlejší regeneraci a rekonvalescenci svalů. Masáž po zvýšené námaze se provádí nejdříve po uplynutí jedné hodiny. Je dobré před takovou masáží prohřát svaly např. v sauně, páře, nebo postačí teplá sprcha.